Aké postupy používame?

Aké postupy používame?

V zásade existujú tri procesy, ktoré využívame pri starostlivosti o zákazky podľa vlastností materiálu a druhu znečistenia.

Chemické čistenie

Známe ako tzv. suchý proces (ang. dry cleaning) – odev suchý vkladáme a suchý aj vyberáme. Ako čistiace médium slúži chemická zlúčenina, najčastejšie perchlóretylén. Vďaka jeho vlastnosti nevniknúť do štruktúry vlákna, nezrazí ani chúlostivé materiály. Preto je vhodný na čistenie vlny, kašmíru, hodvábu či kožušín. Dnes vďaka modernej technológii sa už nemusíte obávať nepríjemného zápachu po vyčistení, ako si to máte ešte z čias tzv. komunálnych čistiarní.

Mokré čistenie

Ide o najmladší spôsob čistenia, svoj boom zažíva práve teraz. Ide o alternatívu k chemickému čisteniu, keďže sa čoraz viac dbá na ekológiu a čistiacim médiom je voda. Oproti bežnému praniu má veľké rozdiely. Používame špeciálne vyvinuté prípravky, ktoré chránia vlákno, dokážu oživiť farbu a zabezpečiť príjemnú vôňu. Svieži vzhľad dodá najmä zašednutým či zažltnutým odevom v bledých odtieňoch. Tento proces je tak isto veľmi vhodný pre motorkárske kombinézy z kože.

Pranie

Pranie prebieha vo vode za účasti profesionálnych prostriedkov v priemyselnej práčke, ktorá si podľa druhu a objemu prádla sama určí ich množstvo a spotrebu vody. Výhody oproti praniu doma? Máme väčší sortiment detergentov a široká škála detašovacích prostriedkov je predpokladom odstránenia väčšiny škvŕn. Bubon je niekoľkokrát väčší ako bubon domácej práčky, čo zabezpečí lepšie mechanické trenie a to pomáha zbaveniu sa nečistôt.

Sušenie

Ďalší krok je sušenie. Najväčší význam má pri odevoch s perím a páperím. Domáce sušičky sú vhodné na bežnú konfekciu či uteráky. Najmä páperové bundy doma prať a sušiť neodporúčame. Slabší výkon a malý priestor na sušenie zanechávajú často mastné škvrny od peria či obrysy pri švoch. Takto zničenú bundu Vám však vieme dať do pôvodného stavu.