Goratex – čo s ním?

Goratex – čo s ním?

 

V súčastnosti sa čoraz väčšej obľube tešia outdoorové membránové bundy. Goratex je asi najznámejší druh membrány. Špecifickou vlastnosťou tohto odevu je, že poskytuje ochranu voči vode (dažďu, vlhku) a zároveň odvádza pot (vo forme vodnej pary) preč od tela. Preto sú membránové textílie využívané najmä pri oblečení určenom na vonkajšie aktivity – na šport, turistiku, pre poľovníkov či rybárov.

S názorom nečistiť tieto odevy, aby sa nezničila vodeodolná úprava nesúhlasíme. Membrána je najčastejšie tvorená mikroskopickými otvormi, ktoré prepúšťajú pot od tela a dlhodobým používaním bez údržby sa tieto kanáliky upchajú prachom z ovzdušia a odev prestane plniť svoju funkciu - vlhko dnu síce nepustí, ale ani neprepustí pot a my budeme po chvíli aktivity spotení.

Aby si membrána zachovala čo najdlhšie svoje vlastnosti je nutné ju vhodne ošetrovať. Zvyčajne v obchodoch predávajúcich tieto odevy sú k dispozícií aj prostriedky na ne určené. Pri domácom praní je dôležité dbať na pokyny výrobcu, čo sa prostriedku aj postupu prania týka. Najmä nikdy nepoužívajte aviváž! Často zanecháva škvrny a upchá membránu. Pohodlnejším variantom je priniesť odev do čistiarne.

My máme nastavený celý postup ošetrovania na tento druh odevov – od prania, cez sušenie až po finálnu obnovu vonkajšej vodevzdornej vrstvy. Na bundy používame prípravky, ktoré neupchajú membránu, otáčky aj pohyb bubna sú prispôsobené, aby nedošlo k jej mechanickému poškodeniu. Dôležitá je aj impregnácia tohto oblečenia. Vonkajšia vodeodolná úprava nevydrží od výrobcu naveky, po praní je dôležité ju obnoviť impregnáciou, aby sa zachovali optimálne vlastnosti vodeodolnosti.

Ošetrovanie outdoorových odevov a textílií je finančne trocha náročnejšie v porovnaní s čistením bežnej zimnej bundy. Avšak treba si uvedomiť, že aj náklady na obstaranie kvalitného outdoorového oblečenia sú podstatne vyššie. Preto odporúčame nešetriť na starostlivosti a radosť z pohybu vonku si budete užívať dlhšie.