Ako na škvrny?

Ako na škvrny?

 

Často ani nevieme ako a škvrna je na svete. Horšie to býva s jej odstránením. Je preto vhodné, ak vieme jej pôvod. Podľa toho sa rozodneme, či sa oplatí doma to vôbec skúšať. Vodové škvrny sú dobre odstrániteľné vo vode – ide o škvrny taninové (káva, čaj, tráva), proteínové (vajcia, zmrzlina, krv) a hrdzu. Olejové znečistenie sa lepšie odstraňuje  perchlórom (tuk, nafta, rúž, motorový olej), preto je vhodnejšie zájsť do čistiarne.

Škvrny treba odopierať šetrne, aby nevznikla diera. Na škvrnu nanesieme zriedený prostriedok, necháme chvíľu pôsobiť, v prípade nutnosti narušíme štruktúru jemnou kefkou a následne preperieme. Pri farebných odevoch najprv na skrytom mieste vyskúšame stálofarebnosť. Pozor viacero bežne dostupných odstraňovačov škvŕn vyťahuje farbu!

Tak isto opatrne s použitím bielidla! Bielenie skracuje tkaninám životnosť, môžu sa ľahko trhať alebo zažltnúť. Navyše chlórové bielidlá menia štruktúru znečistenia a v prípade, že škvrna nezmizla, je vysoko pravdepodobné, že už ju neodstráni nič.

Ctení zákazníci, preto v prípade, že sa Vám na odeve vyskytla škvrna, pri ktorej si nie ste istí, či ju dokážete vyčistiť, neskúšajte to doma. Prineste odev čo najskôr k nám. Máme väčšie množstvo prípravkov, ktoré sú zamerané na konkrétny druh znečistenia (tráva, jedlo, rúž, olej). Ak by ste odev vyprali, nečistota by sa mohla „zažrať“ do tkaniny a len s ťažkosťami sa dá následne odstrániť, resp. by sa to vôbec nemuselo podariť. Zvýšite tým šancu na jej odstránenie a uľahčíte prácu aj nám.

Niekedy sa však škvrnu nepodarí odstrániť ani pri všetkej snahe. Dôvodov môže byť viacero – znečistenie je príliš staré, škvrna je zaschnutá či zapraná, nemožnosť použiť vhodný prípravok, kvôli prípadnej strate farby odevu alebo materiálové zloženie neumožňuje ošetrenie spôsobom, ktorý by nás zbavil škvrny.