13P pre správne pranie - II.diel

13P pre správne pranie - II.diel


Prinášame pokračovanie trinástich tipov, ako správne prať, aby ostali odevy čisté a nepoškodené:

 1. Používanie príliš veľkého množstva pracieho prášku - To vedie k vytvoreniu veľkého množstva peny, ktorá môže zhromažďovať nečistoty a udržiavať ich v partiách ako je golier. Následkom je, že šaty pôsobia ešte špinavšie, a to nie je výsledok, ktorý chcete dosiahnuť. Tak isto veľa peny v bubne zabraňuje mechanickému treniu prádla , ktoré je tiež dôležité pre efektívne zbavenie sa nečistôt.

   
 2. Použitie príliš veľa bielidla – Bielenie skracuje tkaninám životnosť a potom sa môžu ľahko  trhať alebo zažltnúť. Dnes existuje mnoho prípravkov šetrnejších k vláknam, ktoré majú bieliace alebo zjasňujúce účinky. Ak si nie ste istí, čo máte a môžete použiť, doneste bielizeň k nám a my sa o to šetrne postaráme.
   
 3. Dať čas práčke si odpočinúť - Niektorí užívatelia tak robia, pretože veria, že viac pracích cykloch po sebe môže viesť k poruche práčky. Avšak táto predstava je mylná. Použitím práčky bez prestávky sa znižuje spotreba elektrickej energie, lebo práčka využíva teplo po predchádzajúcom cykle.
   
 4. Použitie aviváže na uteráky – Vieme, že zabaliť sa do voňavej osušky je príjemné, ale používanie aviváže sa na uteráky neodporúča. Tieto chemické látky totiž znižujú absorpčnú schopnosť  tkaniny.
   
 5. Prepĺňanie bubna – Nemali by ste preťažovať práčku a vkladať väčšie množstvo, ako udáva výrobca. Môžete si ju tak zničiť. Taktiež, ak je málo miesta v bubne nemôže sa prádlo premiešavať, čím sa odstraňuje mechanická akcia potrebná k odstráneniu nečistôt.

   
 6. Nestarať sa o práčku - Je veľmi dôležité starať sa aj o svoju práčku. Treba si uvedomiť, že sú miesta, kde sa zachytávajú zvyšky pracieho prostriedku. Samozrejmosťou by preto malo byť čistenie nádržky na detergenty po každom praní. Práčku po skončení prania je nutné nechať vyschnúť – nezatvárajte ju hneď! Predídete zápachu a plesni. Raz za čas je vhodné pustiť pračku na prázdno, aspoň na 60°C s octom alebo prostriedkom na čistenie práčok, čo pomôže predĺžiť životnosť práčky.  Zdroj: www.brightside.me