13P pre správne pranie - I.diel

13P pre správne pranie - I.diel

 

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, aby ste svoje šaty udržali čisté  je naučiť sa, ako ich správne prať.
Tu je niekoľko najčastejších chýb, ktoré môžu zničiť Vaše obľúbené oblečenie:

 1. Nesprávne triedenie - Okrem toho že triedite prádlo podľa farby, mali by ste tiež dávať pozor na typ tkaniny. Napríklad vlnené oblečenie prať samostatne, ale najlepšie je ho doniesť k nám vyčistiť, nakoľko vlna veľmi chúlostivá tkanina, ktorá sa vo vode ľahko zbehne.  Taktiež by sa nemali miešať bavlnené a syntetické materiály, napr. uteráky a športové oblečenie.
   
 2. Ostraňovanie škvrny nesprávnym spôsobom - Nebuďte prekvapený vzniknutou dierou, ak odstraňujete škvrny prílišným drhnutím. Mali by byť odopierané šetrne. Naneste zriedený detergent, nechajte chvíľu pôsobiť, v prípade nutnosti prekefujte jemnou kefkou. Ak si však nie ste istý pôvodom škvrny a tým, že ju odstránite, radšej to ani neskúšajte. Doneste zasiahnutý odev k nám. Predsa len máme väčšie množstvo profi prípravkov, ktoré sú zamerané na konkrétny druh znečistenia (tráva, jedlo, rúž, olej). Niektoré odstraňovače škvŕn dokážu zmeniť chemickú štruktúru škvrny a tým sa môže stať škvrna neodstrániteľná!
   
 3. Pozor na zipsy - Mali by byť riadne zapnuté pred tým, ako vložíte odev do práčky. Zuby sa môžu ľahko zachytiť a znehodnotiť iné oblečenie.
   
 4. Zapínanie gombíkov - Vždy by ste mali rozopínať košele či blúzky . V opačnom prípade môžu gombíky odpadnúť  a oblečenie bude vyzerať neupravene.


   
 5. Prať plavky v práčke – Plavky  a akékoľvek oblečenie vyrobené zo 100%  spandexu alebo elastanu by sa nemalo prať v práčke. Správny spôsob je preprať ich v rukách vlažnou vodou s jemným pracím prostriedkom a riadne ich vypláchať.


   
 6. Prať bundy nevhodným spôsobom – Často sa stretávame s tým, že sa odporúča páperové bundy prať s tenisovými loptičkami. Táto rada je podľa nás nevhodná, nakoľko farebná tenisová loptička akurát pri praní pustí farbu a zničí Vám bundu. Keď už použiť loptičky, tak radšej pri sušení, aby sa „rozbilo“ perie. Vo všeobecnosti, ale s domácim ošetrovaním páperových odevov a textilu nemáme dobré skúsenosti. Často Vám môžu ostať mastné škvrny či obrysy alebo zatuchnuté perie. Domáce sušičky zväčša nie sú dimenzované na sušenie páperových výrobkov. Starostlivosť o tento druh materiálu prenechajte radšej na nás a ušetríte si možné nepríjemnosti.
   
 7. Použitie iba jedného pláchania pre vankúše a prikrývky - Ak si periete perové, ale aj mikrovláknové vankúše a paplóny v práčke, zvoľte aspoň dva pláchacie cykly po sebe: výplň môže zadržiavať  penu, takže prací prostriedok  môže zostať vo vnútri vankúša či prikrývky. Odporúčame Vám však priniesť aspoň raz ročne Vaše periny prečistiť k nám. Máloktorá domáca práčka má v dnešnej dobe dostatočne veľký bubon, aby poňal paplón. A udržiavať si posteľné prádlo čisté je z hygienického hľadiska dôležité. Navyše k dispozícii máme aj prípravky, ktoré ničia plesne, víry a baktérie.


Zdroj: www.brightside.me